Elektros mainų įstatymas priimtas
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=4445&p_d=153439&p_k=1
Ar verta įsirengti saulės elektrinę? Kiek kainuoja saulės elektrinė?Kada atsipirks saulės elektrinė? Ar galiu pats įsirengti saulės elektrinę?
Elektros energijos pardavimas skirstomiesiems tinklams
Nauja galimybė elektros energijos vartotojui apsirūpinti - gaminti
ir parduoti elektrą į skirstomuosius tinklus be akumuliatorių. Kadangi Lietuva yra specifinėje klimatinėje juostoje ir nėra nuolatinio stabilaus alternatyvios energijos šaltinio, o ypač tada, kai jo reikia labiausiai (šilumos žiemą, vėsumos vasarą), todėl parengėme specialų alternatyvios energijos modelį, galintį dirbti lygiagrečiai su esamais skirstomaisiais tinklais.
Pagrindinis veikimo principas: fotovoltažiniai moduliai > įtampos ir srovės keitiklis > skirtomieji tinklai. Tokį pat sistemos principą galima panaudoti ir vėjo jėgainėms.
Kodėl tai idomu?!
Sistema turi tik du sudedamuosius elementus: fotopanelė ir inverteris. Sistema tampa atitinkamai pigi ir ilgaamžė, nes nereikia jokio energijos kaupimo į akumuliatorius.
Sistemos veikimo principas: kadangi sistema pajungiama į skirtomuosius tinklus, tai ji gali absoliučiai visą energiją persiųsti kitiems vartotojams ypac dienos metu ar naktimis, kai ji nėra reikalinga namų ūkiui, ir tuo pat metu "skolinate" energiją "Lesto". O kai atsiranda energijos poreikis (pvz.: šildymo ar vėsinimo sezono metu), galite energiją imti iš skirstomųjų tinklų - taip susigrąžindami tai, kas priklauso Jums, o skirstomiesiems tinklams mokėti tik už deficitinį skirtumą.
Pavyzdžiai: Off-Grid hibridinė saulės ir vėjo autonominė jėgainė; Kombinuota saulės ir vėjo jėgainė; Off-Grid saulės autonominė jėgainė su akumuliatoriais; Autonominė saulės elektrinė; Off-Grid vėjo autonominė jėgainė su akumuliatoriais; Vėjo autonominė elektrinė buičiai; Grid-Tie saulės jėgainė sujungta su skirstomaisiais tinklais; Saulės jėgainė elektros energijos gamybai; Grid-Tie sistemos.
Daugelyje šalių namų ūkiai ir įmonės, kurios yra sudariusios sustartis su elektros tiekėju, gali parduoti savo sugeneruojamą energiją į skirstomuosius tinklus. Elektros energijos tiekimas į skirstomuosius tinklus gali būti atlyginamas keliais būdais:
1) suvartojamos energijos kompensavimo būdas - kur subjektas, kuris priskirtas prie atsinaujinančios energijos gamintojų, pagaminta energija kompensuoja savo suvartotą energiją. Pavyzdžiui, jei iš elektros tinklų per tam tikrą mėnesį suvartota 500kW, o į tinklą pagaminta ir perduota 100kW iš Grid-Tie keitiklio, tai gaunama kompensacija už 100kW, ir saskaita pateikiama tik už 400kW.
2) pagamintos elektros energijos tiekimas už supirkimo tarifus - kai gamintojui mokama už kiekvieną kilovatvalandą pagal sutartį su skirstomaisiais tinklais arba kitomis institucijomis pagal sutartus tarifus.
Grid-Tie darbo principas
Keitikliai DC srovę konvertuoja į AC kintamą srovę, todėl energija gali būti tiekiama į skirstomuosius tinklus. Su skirstomaisiais tinklais keitiklis turi sinchronizuoti savo dažnį (pvz.: 50 arba 60Hz), naudojant vietinį osciliatorių ir sulyginti įtampą ne didesne nei skirstomųjų tinklų įtampa.
Šiuolaikiniuose aukštos kokybės GTI fiksuotos galios faktorius lygus vienetui, o tai reiškia jos išėjimo įtampa ir srovė puikiai suderinta, ir keitiklio fazės kampo skirtumas ne didesnis nei 1 laipsnis, lyginant su kintamosios srovės elektros tinklais. Keitiklio "Borto" kompiuteris nuskanuoja AC skirstomųjų tinklų signalą ir išėjimo įtampą bei suvienodina padavimą. Grid-Tie keitikliai taip pat automatiškai atsijungia nuo tinklo, jei skirstomųjų tinklų įtampa krinta. Tai NEC reikalavimas, kad būtų užtikrinta, jog nutrūkus elektros srovės tiekimo atveju Grid-Tie keitiklis sustabdytų tiekima siekiant išvengti energijos iškrovu, kurios gali padaryti žalos darbuotojams dirbantiems su elektrios tiklais.
Tinkamai sukonfigūruotas keitiklis suteikia galimybę naudoti alternatyviuosius energijos šaltinius (pvz.: saulės ar vėjo sistemas be papildomos naujų laidų išvedžiojimo namų ūkiuose). Jei alternatyviosios energijos gaminama nepakankamai, deficitas bus gaunamas iš elektros tinklo.