Fotovoltažinės sistemos ir vėjo jėgainės

Elektros mainų įstatymas priimtas

http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=4445&p_d=153439&p_k=1

Ar verta įsirengti saulės elektrinę? Kiek kainuoja saulės elektrinė?
Kada atsipirks saulės elektrinė? Ar galiu pats įsirengti saulės elektrinę?

Elektros energijos pardavimas skirstomiesiems tinklams

Nauja galimybė elektros energijos vartotojui apsirūpinti - gaminti Prie tinklų jungiama vėjo ir saulės elektrinė
 ir parduoti elektrą į skirstomuosius tinklus be akumuliatorių. Kadangi Lietuva yra specifinėje klimatinėje juostoje ir nėra nuolatinio stabilaus alternatyvios energijos šaltinio, o ypač tada, kai jo reikia labiausiai (šilumos žiemą, vėsumos vasarą), todėl parengėme specialų alternatyvios energijos modelį, galintį dirbti lygiagrečiai su esamais skirstomaisiais tinklais.

Prie tinklų jungiama saulės elektrinėPagrindinis veikimo principas: fotovoltažiniai moduliai > įtampos ir srovės keitiklis > skirtomieji tinklai. Tokį pat sistemos principą galima panaudoti ir vėjo jėgainėms.

Kodėl tai idomu?!

Sistema turi tik du sudedamuosius elementus: fotopanelė ir inverteris. Sistema tampa atitinkamai pigi ir ilgaamžė, nes nereikia jokio energijos kaupimo į akumuliatorius.

Sistemos veikimo principas: kadangi sistema pajungiama
Vėjo jėgainė sujungta su pastato elektros tinklu į skirtomuosius tinklus, tai ji gali absoliučiai visą energiją persiųsti kitiems vartotojams ypac dienos metu ar naktimis, kai ji nėra reikalinga namų ūkiui, ir tuo pat metu "skolinate" energiją "Lesto". O kai atsiranda energijos poreikis (pvz.: šildymo ar vėsinimo sezono metu), galite energiją imti iš skirstomųjų tinklų - taip susigrąžindami tai, kas priklauso Jums, o skirstomiesiems tinklams mokėti tik už deficitinį skirtumą. 

Pavyzdžiai: Off-Grid hibridinė saulės ir vėjo autonominė jėgainė; Kombinuota saulės ir Vėjo jėgainė su akumuliatoriais vėjo jėgainė; Off-Grid saulės autonominė jėgainė su akumuliatoriais; Autonominė saulės elektrinė; Off-Grid vėjo autonominė jėgainė su akumuliatoriais; Vėjo autonominė elektrinė buičiai; Grid-Tie saulės jėgainė sujungta su skirstomaisiais tinklais; Saulės jėgainė elektros energijos gamybai; Grid-Tie sistemos.

Daugelyje šalių namų ūkiai ir įmonės, kurios yra sudariusios sustartis su elektros tiekėju, gali parduoti savo sugeneruojamą energiją į skirstomuosius tinklus. Elektros energijos tiekimas į skirstomuosius tinklus gali būti atlyginamas keliais būdais:

1) suvartojamos energijos kompensavimo būdas - kur subjektas, kuris priskirtas prie atsinaujinančios energijos gamintojų, pagaminta energija kompensuoja savo suvartotą energiją. Pavyzdžiui, jei iš elektros tinklų per tam tikrą mėnesį suvartota 500kW, o į tinklą pagaminta ir perduota 100kW iš Grid-Tie keitiklio, tai gaunama kompensacija už 100kW, ir saskaita pateikiama tik už 400kW.

2) pagamintos elektros energijos tiekimas už supirkimo tarifus - kai gamintojui mokama už kiekvieną kilovatvalandą pagal sutartį su skirstomaisiais tinklais arba kitomis institucijomis pagal sutartus tarifus.

 

Grid-Tie darbo principas

Keitikliai DC srovę konvertuoja į AC kintamą srovę, todėl energija gali Saulės baterijos su akumuliatoriais būti tiekiama į skirstomuosius tinklus. Su skirstomaisiais tinklais keitiklis turi sinchronizuoti savo dažnį (pvz.: 50 arba 60Hz), naudojant vietinį osciliatorių ir sulyginti įtampą ne didesne nei skirstomųjų tinklų įtampa.

Šiuolaikiniuose aukštos kokybės GTI fiksuotos galios faktorius lygus vienetui, o tai reiškia jos išėjimo įtampa ir srovė puikiai suderinta, ir keitiklio fazės kampo skirtumas ne didesnis nei 1 laipsnis, lyginant su kintamosios srovės elektros tinklais. Keitiklio "Borto" kompiuteris nuskanuoja AC skirstomųjų tinklų signalą ir išėjimo įtampą bei suvienodina padavimą. Grid-Tie keitikliai taip pat automatiškai atsijungia nuo tinklo, jei skirstomųjų tinklų įtampa krinta. Tai NEC reikalavimas, kad būtų užtikrinta, jog nutrūkus elektros srovės tiekimo atveju Grid-Tie keitiklis sustabdytų tiekima siekiant išvengti energijos iškrovu, kurios gali padaryti žalos darbuotojams dirbantiems su elektrios tiklais.

Tinkamai sukonfigūruotas keitiklis suteikia galimybę naudoti alternatyviuosius energijos šaltinius (pvz.: saulės ar vėjo sistemas be papildomos naujų laidų išvedžiojimo namų ūkiuose). Jei alternatyviosios energijos gaminama nepakankamai, deficitas bus gaunamas iš elektros tinklo.


kolektoriaus naudingumas pagal mėnesius

Turbūt ne vienas yra girdėjęs, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta – tiesiog vienos rūšies energija virsta kitos rūšies energija. Gamtos sukuriama energija nuo seno buvo naudojama mūsų protėvių ir iki šiol niekur nepradingo. Dažnai šį „gamtos stebuklą“ paprasčiausiai pamirštame.                                                  

Paradoksalu, tačiau Lietuva nenusileidžia gaunamos saulės spinduliuotės kiekiu Vokietijai ir net prilygsta pietų Čekijai. Mūsų šalyje vidutinė saulės spinduliuotė kvadratiniame metre siekia 1000 W, Vokietijoje lygiai tiek pat – 1000 W, o Norvegijoje dar mažiau – 900 W.

Kaip veikia saulės kolektoriai