Akumuliatoriaus krovimo įtampos technologija remiasi mikroprocesoriais (kompiuterinių lustų) akumuliatoriams įkrauti. Naudojamas 3-jų etapų (2 arba 4 etapų) reguliuojamas įkrovimas. Tam yra naudojama protingi įkrovikliai ("SMART CHARGERS"), kurių nespecializuotose parduotuvėse nerasite.

Akumuliatorių įkroviklis fotovoltažiniams moduliamsTrys etapai arba veiksmai švino / rūgšties baterijos įkrovimui yra "BULK", "ABSORBTION" ir "FLOAT". Parengtumas ar išlyginimas kartais priklauso sekančiam etapui. 2-as etapas kartais yra apjungiamas su "BULK" ir "FLOAT" etapais. Svarbu naudoti akumuliatoriaus gamintojo rekomendacijas dėl akumuliatoriaus krovimo įtampų ir srovės arba naudoti kokybišką mikroprocesorinį įkroviklį, prižiūrintį akumuliatoriaus įkrovimą visose stadijose tam, kad prailgintume tarnavimo laiką. 

"Smart įkrovikliai" yra suprogramuoti su šiuolaikine įkrovimo filosofija, galintys atsižvelgti į akumuliatoriaus stadiją, siekiant užtikrinti maksimalią naudą su minimalia priežiura. Kai kurie Geliniai ir AGM akumuliatoriai gali pareikalauti specialių nustatymų ar įkroviklų. Būtent tokios parinktys yra suprogramuotos mikroprocesoriniuose įkrovikliuose. Gelio akumuliatoriai paprastai reikalauja pikinės įkrovimo įtampos, kurios gelio baterijose yra 14,1 arba 14,4V, kuris yra mažesnis nei rūgštiniuose ar AGM tipo akumuliatoriuose. Viršijant šią įtampą, gelio akumuliatoriai gali sukelti burbuliukų elektrolite ir taip sugadinti akumuliatorių. Akumuliatorius soliarinėms ir vėjo elektrinėms

Dauguma baterijų gamintojų rekomenduoja įkroviklį apie 25% akumuliatoriaus talpos (Ah=amp / pajėgumo per valandą). Taigi, 100Ah akumuliatorius turetų krautis su 25amp arba mažesnio pajėgumo įkrovikliu. Didesnės galios įkrovikliai gali būti naudojami siekiant sumažinti įkrovimo laiką, bet taip pat tai gali sumažinti baterijos tarnavimo laiką.
Mažesnes galios įkrovikliai yra tinkami ilgalaikiam krovimui (pvz.: 1 ar 2amp "Smart Charger" įkroviklis gali būti naudojamas akumuliatoriaus atgaivinimui stabilizavimui po aukštos amp (srovės) naudojimo pakrovimui. Kai kuriems akumuliatoriams nurodoma 10% talpos (0,1 XC) krovimo srovė tam, kad nepažeisti akumuliatoriaus. Tačiau tą patį procesą gali atlikti ir "Smart Charger" įkroviklis su geru mikroprocesoriumi kontroliuojant krovimo ciklą, net jeigu naudojama 25% įkrovimo srovė. Be abejo, bendraujant su skirtingais inžineriais, netgi iš tos pačios kompanijos, galima gauti skirtingus atsakymus.

 

Trijų pakopų akumuliatoriaus krovimas

"BULK" (užpildymo) etapas apima apie 80% viso krovimo ciklo, kuriame įkroviklis palaiko kintamą srovę, ir kelia/didina įtampą. Tinkamos galios įkroviklis duos tiek srovės, kiek gali priimti pats akumuliatorius iki kroviklio pajėgumo (25% nuo baterijos talpos ampervalandžiu) ir nedidins rūgštinio akumuliatoriaus krovimosi temperatūros daugiau nei 50 laipsnių, o Gelinio ar AGM akumuliatoriaus krovimosi temperatūros daugiau nei 40'C.

"ABROBTION" (abzorbuojantis) etapas apytiksliai likusius 20% iki pilno pasikrovimo įkroviklis palaiko įtampą nuo 14,1VDC iki 14,8VDC, priklausomai nuo įkroviklio nustatymų ir mažina tol, kol akumuliatorius visiškai įsikrauna. Kai kurie gamintojai vadina šį etapą išlyginamuoju. Galima nesutikti su šio termino vartojimu, nes Jeigu baterija nelaiko krovimo arba srovė nekrenta po atitinkamo krovimo laiko, tai kristalizuojasi švino sulfatas.

"FLOATING (kintantis)" etapas yra, kai įkrovimo įtampa sumažinama tarp 13,0VDC ir 13,8VDC, o srovė yra sumažinama iki mažiau nei 1% nuo akumuliatoriaus talpos. Šis režimas gali būti naudojamas siekiant išlaikyti visiškai įkrautas baterijas neribotą laiką. Įkrovimo laikas gali būti nustatomas apytiksliai dalijant ampervalandžiu (Ah) kiekį iš srovės (A), pakeičiant 90% vardinės atiduodamosios įkroviklio galios (pvz.: 100Ah valandų akumuliatoriui tik su 10% likusiu rezervu reikės 10 amperų įkrauti. Naudojant 5A kroviklį (0,9x5) apms = 2.22h pakrovimui).

Smarkiai iškrauti akumuliatoriai skiriasi nuo šios formules, nes reikalauja daugiau valandų/amperą įkrovimui. Kiekvieno eksperto įkrovimo dažnumo rekomendacija skiriasi. Gilus akumuliatoriaus iškrovimas labiau paveikia akumuliatoriaus tarnavimo laiką negu dažnas įkrovimas. Pavyzdžiui, įkraunant akumuliatorių, kai prietaisas nebus ilgai naudojamas, akumuliatorius gali neišsikrauti daugiau nei 50% iki kito įkrovimo. Tai labiau taikoma akumuliatoriams, kai vidutinis dažnas akumuliatoriaus iškrovimas būna didesnis nei 50% per kartą ir akumuliatorius gali būti pakraunamas kartą per 24 valandas.

Išlyginimas

Išlyginimas iš esmes yra kontroliuojamas po įkrovimo. Kai kurie krovimo prietaisų gamintojai vadina pikiniu voltažu, kai įkroviklis dirba užpildymo etapo pabaigoje, bet techniškai taip nėra. Didesnes talpos rūgšties akumuliatoriams kartais tai naudinga (pvz.: aukštiems akumuliatoriams). Rūgšties akumuliatoriaus elektrolitas laikui bėgant gali sloksniuotis, jeigu kartais necirkuliuoja. Išlyginamuoju etapu voltažas pakeliamas aukšciau pikinės krovimo įtampos (iki 15 ar 16 voltų 12-je sistemoje) ir dujų etape laikoma fiksuotą (bet ribotą) laikotarpį. Tai suaktyvina cheminę reakciją visame akumuliatoriuje tam, kad išlyginti elektrolito koncentraciją, ir numuša susiformavusį sulfitą, kuris gali būti ant akumuliatoriaus plokštelių.

 

Baterijos testavimas

Akumuliatoriaus patikrinimas gali būti atliekamas keliais būdais. Populiariausias - išmatuoti elektrolito savitąjį tankį ir akumuliatoriaus įtampą. Tankis matuojamas atidengus rūgštinių akumuliatorių dangtelius, suteikiant prieigą prie elektrolito. Norint išmatuoti voltažą, reikia naudoti skaitmeninį voltmetrą su DC įtampos parinktimi. Įkroviklis ar prietaisas turi būti atjungtas, akumuliatorius šviežiai įkrautas ir praėjęs 12 valandų tarpas po įkrovimo arba tik ką atjungto akumuliatoriaus perviršinę įtampą galima pašalinti su 20 amperų apkrova per vidutiniškai 3 minutes.

įkrovimas | itampa | savitasis elektrolito tankis

12V DC 6V DC100% 12.7 6.3 1.265

75% 12.4 6.2 1.225

50% 12.2 6.1 1.190

25% 12,0 6,0 1,155

išsikrovęs 11,9 6,0 1,120

Apkrovos testavimas yra dar vienas tikrinimo metodas. Apkrovos testavimas pašalina amperus iš akumuliatoriaus (panašu į variklio užvedimą). Kai kurie akumuliatorių gamintojai ženklina savo akumuliatorius su amperų kiekiu apkrovos testavimui. Šis skaičius paprastai yra 1/2 CCA reitingo. Pavyzdžiui, 500 CCA akumuliatorius apkrovos metu prie 250 amperų išlaikytų 15 sekundžių. Apkrovos testavimas gali būti atliekamas tik, jei akumuliatorius yra arti arba visiškai pasikrovęs. Kai kurie elektroniniai apkrovos testeriai matuoja 100amp apkrovą 10 sekundžių ir tada rodo akumuliatoriaus įtampą. Šis skaičius, lyginamas su testerio diagrama, remiantis CCA įvertinimais, siekiant nustatyti akumuliatoriaus būklę.

Sekite mus Facebook'e